Cięcie laserowe blach

Usługi cięcia laserowego 2D świadczymy na maszynie TruLaser 3030 4kW fiber.

Usługi cięcia laserowego 2D - cięcie laserem w ciecielaser.pl

Jakie blachy kwalifikują się do cięcia laserem?

Maksymalna grubość ciętych blach:

  • Stal czarna – 25 mm
  • Stal nierdzewna – 20 mm
  • Aluminium – 15 mm

Specjalistyczne oprogramowanie TruTops Boost pozwala nam na szybki i optymalny rozkład detali na arkuszu oraz zmniejszenie odpadu produkcyjnego do niezbędnego minimum.

 

Dzięki narzędziu TruTops Calculate jesteśmy w stanie szybko i dokładnie określić czas obróbki detalu oraz wyliczyć dla Państwa jego koszt wytworzenia.

Laserowe cięcie blach – jak to działa?

Cięcie laserem to nowoczesna technologia obróbki materiałów. Najczęściej stosowane do cięcia i wycinania różnorodnych kształtów z blach stalowych, aluminium oraz coraz częściej do obróbki tworzyw sztucznych.Na czym polega cięcie laserowe

Jak dochodzi do przecięcia materiału? Laser emituje wiązkę fotonów, której energia jest skupiana na bardzo małej powierzchni ciętego materiału. Wskutek wytworzonej wysokiej temperatury materiał spala się, stapia lub wyparowuje. Tym samym procesy cięcia laserem można podzielić na trzy grupy: metodę spalania, metodę stapiania oraz metodę sublimacji (odparowania). Wybrana metoda zależy głównie od mocy oraz rodzaju stosowanego lasera.

Wycinanie laserowe a cięcie plazmowe

Wycinanie laserowe często bywa porównywane do cięcia plazmowego. Jeżeli chodzi o dokładność odwzorowania wycinanych kształtów, bezdyskusyjna jest przewaga urządzeń laserowych. Dokładność może być lepsza niż ±0,1 mm, a dla cięcia plazmowego wynosi co najwyżej ±0,15 mm. Także szerokość linii cięcia plazmowego jest znacznie większa. Do uzyskania tak precyzyjnych wymiarów wycinanych elementów lasery przemysłowe wyposażone są w sterowanie CNC. Dzięki rozwojowi sterowania CNC możliwe stało się nie tylko precyzyjne laserowe wycinanie blach, ale również cięcie i wycinanie w rurach, profilach i elementach przestrzennych. Do tego typu obróbki konieczne są urządzenia wieloosiowe.

Cięcie laserowe a cięcie plazmowe

Jak przebiega laserowe cięcie blach?

Na przebieg cięcia laserowego wpływa szereg czynników związanych z konstrukcją urządzenia, parametrami lasera, rodzajem ciętego materiału, geometrią i rozmieszczeniem wycinanych elementów. Ważnym czynnikiem jest moc urządzenia. Wraz ze wzrostem mocy lasera zwiększa się maksymalna grubość przecinanego materiału oraz maksymalna prędkość cięcia, co znacznie skraca cały proces. W przemyśle najczęściej wykorzystywane lasery mają moc nieprzekraczającą 5 kW i są to zwykle lasery CO2, które wykorzystują jako ośrodek czynny mieszankę dwutlenku węgla, azotu i helu.

Cięcie laserem blach – precyzyjna i szybka obróbka

W dzisiejszych czasach plotery i wycinarki laserowe są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu do szybkiej oraz precyzyjnej obróbki materiałów. Począwszy od stali nierdzewnej i czarnej, aluminium, miedzi, a skończywszy na tworzywach sztucznych oraz kompozytach.