Obróbka skrawaniem CNC

Obróbką skrawaniem nazywany jest rodzaj ubytkowej obróbki, polegający na zdejmowaniu (skrawaniu) małych części obrabianego materiału. Usunięta warstwa materiału przekształcona jest w wiór. W zakres tej obróbki wchodzą takie usługi, jak frezowanie, toczenie czy szlifowanie.

Aby sprostać standardom współczesnego świata, znakomita większość elementów kształtowanych poprzez obróbkę skrawaniem jest wykonywana na maszynach sterowanych numerycznie. Obróbka skrawaniem CNC jest wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu.

Przewaga Obróbki CNC

Najpowszechniej obróbka skrawaniem z wykorzystaniem sterowania CNC jest wykorzystywana do kształtowania elementów w przemyśle metalowym. Tokarki, frezarki i szlifierki CNC pozwalają na bardzo szybką obróbkę w celu uzyskania żądanego kształtu. W obecnych realiach praktycznie żadna forma wtryskowa nie mogłaby powstać bez wykorzystania frezarek CNC oraz żaden wał korbowy nowoczesnego auta bez tokarek CNC. Dzięki sterowaniu CNC oraz obrabiarek wykorzystujących 5 i więcej ruchomych osi możliwe stało się uzyskiwanie dowolnych krzywizn i skomplikowanych powierzchni. Obróbka skrawaniem CNC nie ogranicza się tylko do skrawania metali. Jest podstawą istnienia wielu technologii związanych z wytwarzaniem elementów z tworzyw sztucznych. Zaczynając od wycinania skomplikowanych kształtów z płaskich płyt, przez wykonywanie modeli oraz narzędzi dla różnych technologii np. termoformowania próżniowego. Skończywszy na wycinaniu i precyzyjnym otworowaniu elementów kompozytowych np. laminatów z włóknem szklanym. Coraz częściej obrabiarki CNC wykorzystywane są w przemysłach stolarskim np. przy produkcji mebli, drzwi itd.

Nowoczesne maszyny sterowane numerycznie wypierają konwencjonalne obrabiarki. Firmy chcąc konkurować na rynku produktów uzyskanych metodami obróbki skrawaniem, są zmuszone wykorzystywać obrabiarki CNC. Dzięki technikom HSM (Obróbki z dużymi prędkościami) obróbka CNC w porównaniu z konwencjonalnymi obrabiarkami pozwala na bardzo duże zwiększenie wydajności, dokładności i jakości detali. Korzystne zmniejszenie czasu obróbki przy jednoczesnym zwiększeniu jakości pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji. Technologia skrawania CNC cały czas się rozwija i niepodważalnie stanowi podstawę do rozwoju wielu innych gałęzi przemysłu.