Toczenie CNC

Toczenie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem, czyli ubytkowej obróbki materiału narzędziem skrawającym, polegający na zdejmowaniu małych części obrabianego materiału. Toczenie stosowane jest najczęściej do obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów w kształcie brył obrotowych.

Aby sprostać współczesnym wymogom technicznym, znakomita większość elementów kształtowanych metodą toczenia jest wykonywana na maszynach sterowanych numerycznie. Przedmiot obrabiany wprawiony jest w ruch obrotowy natomiast położenie suportów (zespołów konstrukcyjnym tokarki, w których mocuje się narzędzia skrawające) jest sterowane numerycznie. A wymiana narzędzia realizowana jest automatycznie w ułamku sekundy .Takie sterowanie powoduje, że obróbka skrawaniem z technologią toczenia CNC jest coraz częściej wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu. Tokarki CNC pozwalają na bardzo wydajną obróbkę z zachowaniem wysokich parametrów powierzchni oraz żądanego kształtu.

Szerokie zastosowanie toczenia CNC

W obecnych czasach praktycznie wszystkie wały i osie, którym stawiane są wysokie wymagania wytrzymałościowe np. wał korbowy nowoczesnego auta, są wykonywane za pomocą tokarek CNC. Również łoża łożysk w korpusach wielu maszyn wytaczane są przy pomocy tego typu maszynach. Coraz częściej tokarki CNC wykorzystywane są w przemyśle stolarskim do obróbki elementów takich jak nogi stołów, krzeseł, kolumny drewniane, słupy balustrady schodowej itd.

Nowoczesne tokarki sterowane numerycznie wypierają te konwencjonalne. Chcąc konkurować na rynku produktów uzyskiwanych w technologii toczenia, konieczne stało się wykorzystywanie obrabiarek CNC. Dzięki technikom obróbki z dużymi prędkościami (HSM – high speed machining) tokarki CNC w porównaniu z konwencjonalnymi maszynami pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności, dokładności i jakości detali. Zmniejszenie czasu obróbki oraz jednoczesne zwiększenie jakości pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji. Technologia skrawania CNC cały czas się rozwija i niepodważalnie stanowi podstawę do rozwoju przemysłu.