Spawanie robotem jest najczęściej stosowaną zautomatyzowaną technologią wytwarzania. Technologia wykorzystująca roboty posiada korzyści, które przemawiają za jej użytkowaniem. Do najważniejszych czynników zalicza się wzrost wydajności całej produkcji. Spowodowane jest to wzrostem jakości spoin oraz zwiększeniu możliwości dostępu do stanowiska spawalniczego. Roboty spawalnicze nie popełniają błędów natury ludzkiej, redukują ryzyko konieczności poprawek i eliminują braki spowodowane zmęczeniem organizmu. Ponadto robotyzacja pozwala na większą kontrolę nad parametrami procesu spawania. Spawanie zrobotyzowane bezpośrednio wiąże się z oszczędnościami. Dzięki minimalizacji kosztów materiałów, firma może osiągnąć 10-20% oszczędności oraz zwiększyć wydajność ponieważ robot może pracować 24 godziny na dobę z taką samą dokładnością.
Spawanie robotem – korzyści:
Praca wykonywana przez roboty cechuje się stałym poziomem wydajności przez całą dobę. Spawanie zrobotyzowane gwarantuje wysoką powtarzalność. Wykonane spoiny są identyczne, przez co mogą być wykorzystywane w seryjnej produkcji. Roboty spawalnicze są maszynami odznaczającymi się elastycznością. Po zmianie programu sterującego bez trudu dopasowują się do nowej technologii wytwarzania. Dodatkowym atutem nowoczesnych robotów są stoły i części mocujące, które pozwalają zamocować kilka elementów jednocześnie oraz pozwalają na realizację skomplikowanych kształtów. Najnowocześniejsze roboty spawalnicze wyposażone są w oprogramowanie pozwalające na śledzenie i zapisywanie w czasie rzeczywistym parametrów procesu.
Spawanie robotem minimalizuje ilość zużywania materiałów spawalniczych przez precyzyjne położenie i odpowiednio grube spoiny. Robot wykonuje ścieg krócej, tym samym pobiera mniej materiału oraz zużywa mniej energii. Robot spawalniczy generuje również mniej odprysków i odpadów materiałów spawalniczych. Jednak najważniejszą zaletą spawania robotem jest prędkość spawania. Człowiek jednym ruchem jest w stanie wykonać tylko około 50cm spoiny i jest w stanie pracować z prędkością zbliżoną do 0,6 m/min. Roboty mogą pracować z prędkościami powyżej 2m/min.