Różnice w kosztach cięcia laserem Fiber i CO2
Różnice w kosztach cięcia laserowego technologiami CO₂ i Fiber mogą być znaczące. Kluczowym czynnikiem wpływającym na koszt wypalania laserem jest zużycie energii elektrycznej. Największe różnice kosztowe występują przy cięciu blach o grubości do 3-4 mm, jednak także przy większych grubościach laser Fiber okazuje się znacznie mniej energochłonny. W przypadku cienkich blach technologia Fiber pozwala osiągnąć wysoką prędkość cięcia przy wykorzystaniu jedynie połowy mocy wyjściowej w porównaniu do lasera CO₂.
Dlaczego laser Fiber pobiera mniej prądu?
Główną przyczyną jest niska sprawność laserów CO2. Lasery CO2 mają sprawność ok. 10%, jednak dotyczy to tylko sprawności energetycznej źródła i nie ma nic wspólnego z tym, ile laser podczas pracy pobiera prądu jako cała maszyna. Przykładowo, laser CO2 o mocy 4kW i przy sprawności 10% źródła zużywa 40kW. Laser jest zasilany prądem o wielkiej częstotliwości, a zasilacz wielkiej częstotliwości ma również niską sprawność. W efekcie rzeczywiście sam rezonator zużywa ok. 50kW energii.
Kolejnym elementem lasera CO2 jest turbina rozpędzająca mieszankę gazów do ogromnych prędkości. Moc tej turbiny to ok. 8kW. Każdy laser CO2 wyposażony jest również w chłodnicę, która w tym przypadku pobiera ok. 29kW. Uwzględniając sterowanie osiami i inne mniejsze systemy, w sumie uzyskamy ok. 90kW. Dla porównania laser Fiber o 2kW mocy wyjściowej wymaga dostarczenia 6kW zasilania dla źródła. Jako że źródło może pracować przy wyższej temperaturze niż CO2, to wystarczy chłodnica 1.5kW, czyli daje to w sumie 7.5kW. Po dodaniu odpylacza i wyposażenia będzie to ok. 12kW.
Natomiast do większych grubości należy już porównywać laser CO2 i laser Fiber o tej samej mocy. Laser Fiber o mocy 4kW potrzebuje 19kW zasilania, więc i tak 4 razy mniej od CO2.
Lasery Fiber a CO2 – różnice w prędkości cięcia
Laser światłowodowy (Fiber) o takiej samej mocy co CO2 zawsze będzie osiągał większą prędkość cięcia od lasera CO2, niezależnie od rodzaju i grubości blachy. Dzieje się tak, ponieważ światło z lasera Fiber można bardziej skupić, a ponadto jest lepiej pochłaniane przez metale niż światło lasera CO2.
Laser Fiber – mniejsze zużycie gazów tnących
Cięcie laserem Fiber zużywa również mniej gazów tnących. Ze względu na to, że długość fali światła lasera Fiber jest dziesięciokrotnie krótsza niż laserów CO2, skupienie znacznie wzrasta, a to pozwala na używanie mniejszych średnic dysz niż w przypadku lasera CO2, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zużycia gazu.
Koszty cięcia laserem Fiber i CO2 – od czego zależą?
Ceny cięcia laserowego zależą więc od rodzaju sprzętu, jego mocy i prędkości, a parametry te kształtują się odmiennie w przypadku różnych typów laserów. Inne koszty cięcia generuje laser CO2, a inne laser typu Fiber. Istotne są też rodzaj i ilość zużywanego gazu. Na ceny wycinania laserowego wpływa też rodzaj materiału poddawanego obróbce.
Kalkulując łączny koszt cięcia laserem, należy również uwzględnić opłaty za media i wynagrodzenie operatora maszyny. Pokaźną pozycję w budżecie na eksploatację sprzętu mogą stanowić usługi serwisowe. Ich koszt wzrasta, jeśli wycinarka laserowa wymaga wymiany któregoś z podzespołów.
Nasza firma świadczy profesjonalne usługi wypalania blach, rur i profili w technologii laserowej. Wykorzystując najnowocześniejsze rodzaje wycinarek laserowych, wykonujemy cięcie laserowe zgodnie z wymaganiami klienta.
Laser światłowodowy czy laser CO2? Różnice, porównanie
Z branży obróbki metali lasery CO2 są skutecznie wypierane przez lasery światłowodowe. Laser Fiber emituje krótkie fale, dzięki czemu następuje większe skupienie energii, a technologia cięcia laserem staje się efektywniejsza. Lasery Fiber generują niższe koszty zużycia energii, są szybsze i zapewniają bardziej precyzyjne cięcie. Ponadto lasery światłowodowe mają dłuższą żywotność i mniejszą awaryjność.
Choć lasery Fiber zawładnęły branżą obróbki metali, w niektórych gałęziach przemysłu niezastąpiony jest laser CO2. Lasery światłowodowe nie sprawdzają się jako sprzęt do cięcia niemetali. Stąd podczas wypalania szkła, plastiku czy drewna wycinarki laserowe CO2 ciągle znajdują zastosowanie i mają niekwestionowaną przewagę nad laserem światłowodowym.