Malowanie proszkowe polega na nakładaniu na powierzchnie metalu farby w postaci proszku metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Powierzchnia ta musi być odpowiednio oczyszczona mechanicznie lub chemicznie przed przystąpieniem do malowania. Od strony technicznej malowanie proszkowe wygląda następująco. Naładowane w pistolecie cząsteczki farby osadzają się na uziemionym malowanym przedmiocie. Malowane detale z nałożoną warstwą farby umieszcza się następnie w piecu, gdzie w wysokiej temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Grubość powłoki wynosi od 60 do 120 mikronów. Taka powłoka lakiernicza jest odporna na korozję, działanie czynników chemicznych i wysoką temperaturę.
Korzyści wynikające z malowania proszkowego
Proszki są wolne od substancji rozpuszczalnikowych, szkodliwych dla człowieka. Rozpuszczalniki zawierają również wiele lotnych związków organicznych, zanieczyszczających środowisko naturalne. Ponadto, farby proszkowe są znacznie wydajniejsze od farb do malowania na mokro. Dokładne zabezpieczenie danego elementu wymaga użycia znacznie mniejszej ilości proszku w stosunku do zwykłej farby. Dzieje się tak, gdyż do pokrycia elementu potrzebna jest cienka warstwa proszku, a jego nadmiar nie osadzi się na malowanym przedmiocie, lecz opadnie i pozostanie w komorze lakierniczej. Może być wtedy wykorzystany w kolejnym cyklu. Proszek ulega stopieniu i polimeryzacji, tworząc jednorodną i gładką strukturę, wolną od wad. Stosując mokre farby, ciężko uniknąć zacieków, zmarszczek czy nierównomiernego pokrycia. Technologia malowania proszkowego jest cały czas rozwijana, ale już teraz dzięki proszkom można osiągnąć różne rodzaje struktury – satynowe, matowe, z połyskiem. Warstwa proszkowa na całej powierzchni ma równą grubość i wolna jest od niedoskonałości a więc stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed korozją wywołaną przez czynniki atmosferyczne, fizyczne i chemiczne. Pokryte proszkiem przedmioty są odporne na działanie wilgoci, słońca i skrajnych temperatur. Największym ograniczeniem metody proszkowej jest wysoka temperatura utwardzania powłoki (200 stopni C). W związku z czym malować proszkowo nie można na przykład drewna.
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów nasza firma wzbogaciła się o profesjonalną lakiernię proszkową. Dzięki tej inwestycji jesteśmy w stanie dostarczyć Państwu kompletny produkt, pokryty wysokiej jakości powłoką lakierniczą.
- Kabina lakiernicze o wymiarach maksymalnych 5000 mm x 2000 mm x 2250 mm
- Komora do wypalania o wymiarach 5000 mm x 2000 mm x 2250 mm
- Odpowiednie przygotowanie powierzchni poprzez śrutowanie detali
Duże gabaryty kabiny i pieca pozwalają pokrywać powłoką proszkową elementy przestrzenne, takie jak meble biurowe, szafy, wózki itp.
Oferujemy lakierowanie w każdym kolorze, według palety RAL.
Cena usługi malowania proszkowego zależna jest od powierzchni detalu oraz ilości sztuk.