Różnorodność dostępnych na rynku maszyn do gięcia jest ogromna. Od prostych, manualnych urządzeń do zautomatyzowanych centrów obróbczych na których możliwe jest wykonywanie kilku procesów jednocześnie. Zastosowanie znajduje wiele różnych rodzajów giętarek, odpowiednich dla małych warsztatów, jak i dla dużych zakładów, realizujących produkcję wielkoseryjną. Giętarki mają zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu: branży meblowej, budownictwa oraz w przemyśle motoryzacyjnym, a nawet lotniczym. Giętarki CNC przeznaczone są do wielkoseryjnej i powtarzalnej produkcji zarówno prostych w wykonaniu detali giętych w płaszczyźnie jak również skomplikowanych giąć przestrzennych.
Giętarki trzpieniowe charakterystyka
Najpopularniejsze giętarki CNC to giętarki trzpieniowe. Giętarki te charakteryzują się tym, że posiadają podajnik rury, który umożliwia samoczynne wykonywanie sekwencji gięć przestrzennych. Główne ruchy robocze realizowane są za pomocą precyzyjnych serwomechanizmów, co skutkuje bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością produkowanych elementów. Giętarki trzpieniowe CNC mogą posiadać funkcje gięcia cnc profili i rur w obie strony jak również funkcję przestawienia matrycy, aby możliwe było gięcie różnych promieni podczas jednego cyklu. Najnowsze urządzenia to giętarki CNC posiadające funkcję „push – bending”. Funkcja ta umożliwia gięcie cnc rur i profili na matrycy, a dodatkowo daje możliwość zwijania rury na rolkach. Rura jest wpychana przez podajnik między specjalne rolki ustawione tak aby rura przez nie przechodzącą odginana była po zadanym łuku. Należy dodać, że dzięki jednoczesnym obracaniu rury, można uzyskać dowolne przestrzenne kształty np. spiralę. Giętarki CNC z funkcją „push-bending” znalazła zastosowanie głównie w produkcji złożonych elementów np. wymienników ciepła.
Sterowanie pracą maszyny przy pomocy sterownika CNC pozwala przyspieszyć cykl gięcia do ok. 3-4 sek. Giętarki takie pracują na zasadzie automatycznej i znajdują zastosowanie do seryjnej produkcji giętych elementów o złożonej komplikacji gięć. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii sterujących nawet najbardziej złożone gięte elementy wykonywane są w minimalnym czasie oraz z najwyższą precyzją.