Laser Fiber zasada działania
Laser światłowodowy opiera się na połączonych ze sobą diodach tworzących strumień laserowy, który przenoszony jest do głowicy za pomocą giętkiego włókna światłowodowego. Moc lasera Fiber może być wykorzystana do szybkiego, precyzyjnego cięcia rur i profili o różnej grubości. W przypadku tradycyjnych laserów wiązka przenoszona jest do głowicy za pomocą optycznego systemu soczewek i zwierciadeł.
Laser Fiber gwarantuje dowolność kształtu wycinanych konturów. Nawet najbardziej skomplikowane kontury można wyciąć przy pomocy wiązki laserowej. Precyzyjne cięcie leserem rur stanowi alternatywę wobec technologii obróbki skrawaniem takich jak cięcie piłą, wiercenie czy frezowanie. Wycinarka laserowa Fiber znacznie skraca czas obróbki. Zastosowanie laserów Fiber ma też inne zalety. W porównaniu do konwencjonalnych metod obróbki rur oraz profili koszty jednostkowe obniżają się. Dodatkowym atutem jest to, że jednym narzędziem – laserem – możliwe jest wycinanie w najróżniejszych rodzajach materiałów o różnych grubościach i geometriach. W porównaniu z innymi technologiami wycinarki laserowe tego typu ograniczają ilość potrzebnych urządzeń oraz czas przeznaczony na wymianę narzędzi.
Laser Fiber jak działa?
Laser Fiber (czyli laser światłowodowy) w odróżnieniu od laserów tradycyjnych (np. ze źródłem CO2) charakteryzuje się zarówno światłowodowym źródłem, jak i światłowodowym prowadzeniem wiązki. Dzięki temu nie potrzeba skomplikowanych układów regulacji drogi wiązki oraz nie ma ryzyka osłabienia wiązki lasera poprzez źle ustawione i zanieczyszczone zwierciadła czy soczewki. Strumień laserowy przenoszony jest bezpośrednio i bez strat. W tego typu laserach elementem czynnym jest światłowód domieszkowany jonami pierwiastków ziem rzadkich, takimi jak erb, iterb, neodym. Źródłem w laserach światłowodowych są półprzewodnikowe diody laserowe.
Lasery Fiber a CO2 – czym się różnią?
Technologia Laser Fiber charakteryzuje się wysoką sprawnością oraz doskonałą jakością wiązki. Długość uzyskanej fali światła lasera jest dziesięciokrotnie mniejsza niż lasera CO2. Dzięki temu uzyskać można większe skupienie energii, a to pozwala na zastosowanie cięcia laserem Fiber do materiałów bardziej refleksyjnych, nieosiągalnych dla tradycyjnych urządzeń. Wycinanie laserem światłowodowym dzięki małej średnicy ogniskowej oraz doskonałej jakości strumienia determinuje bardzo wysoką wydajność i bardzo dobrą jakość powierzchni bocznej. Urządzenia w tej technologii osiągają wysokie prędkości cięcia: ponad 20m/min. Wycinanie laserowe na urządzeniach wyposażonych w laser światłowodowy cechuje się stosunkowo niskim kosztem eksploatacji dzięki oszczędności energii i kosztów ochrony środowiska. Lasery Fiber gwarantują 3-krotnie mniejszy pobór energii w porównaniu do źródła CO2. Do działania przecinarki nie jest już potrzebny gaz o wysokiej czystości, a do prowadzenia wiązki nie używa się dwutlenku węgla.
Nowoczesna technologia światłowodowa Fiber pozwoliła na wyeliminowanie kosztownych i uciążliwych w serwisowaniu elementów prowadzenia wiązki – systemu luster wraz z akcesoriami. Prowadzenie w przypadku laserów światłowodowych odbywa się poprzez niezawodny i bezobsługowy przewód światłowodu. Żywotność systemu IPG wynosi minimum 100 tys. godzin.
Jakie materiały przetnie laser światłowodowy?
Lasery światłowodowe pozwalają na wycinanie rur i profili o różnych średnicach. Wycinarka laserowa tego typu doskonale sprawdza się do precyzyjnej obróbki różnorodnych materiałów metalowych. Lasery Fiber wykorzystywane są najczęściej do pracy z aluminium, stalą nierdzewną i stalą węglową. Znajdują one zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in. samochodowym, medycznym czy budowlanym. Chociaż lasery światłowodowe Fiber są bardzo uniwersalne, nie sprawdzają się jednak w przypadku niektórych detali niemetalowych. Należą do nich choćby szkło, drewno i plastik, z którymi lepiej poradzą sobie lasery CO2.
Lasery światłowodowe – wydajność i precyzja
Laser fibrowy, używany do cięcia rur i profili, generuje wysoką gęstość mocy na małej, precyzyjnie wybranej powierzchni. Dzięki temu proces produkcyjny przebiega szybko i bez ryzyka deformacji materiału. Jakie jeszcze korzyści oferują lasery Fiber? Wśród nich są m.in. bezkontaktowa obróbka, wysoka wydajność, efektywność energetyczna oraz niskie koszty eksploatacji. Laser światłowodowy Fiber otwiera szerokie możliwości przed różnymi sektorami przemysłu.
Warto jednak pamiętać, że efektywność cięcia laserowego zależy nie tylko od mocy czy wartości przyspieszenia, jakie zapewniają lasery typu Fiber. Kluczowe jest także odpowiednie dobranie parametrów cięcia, minimalizacja przestojów czy integracja wycinarki laserowej z innymi procesami produkcyjnymi. Dlatego obsługę laserów światłowodowych najlepiej powierzyć firmom specjalizującym się w usługowym cięciu metali. Jeśli chcesz sprawdzić, jak laser Fiber może usprawnić Twoje projekty, skontaktuj się z nami. Nasze doświadczenie, wiedza oraz park maszynowy z fibrowymi laserami są gwarancją szybkiego i precyzyjnego wykonania każdego zlecenia.
Co warto wiedzieć o technologii cięcia laserem światłowodowym? FAQ
1. Co to jest laser Fiber?
Laser Fiber, znany również jako laser światłowodowy, to typ lasera, w którym medium wzmacniającym światło jest światłowód, wzbogacony pierwiastkami ziem rzadkich. Lasery Fiber ze względu na ponadprzeciętną wydajność cieszą się dużą popularnością w branży obróbki metali.
2. Jak działa laser Fiber?
Laser światłowodowy wykorzystuje zestaw połączonych diod do generowania strumienia laserowego, który jest następnie przesyłany do głowicy za pomocą elastycznego włókna światłowodowego. Laser Fiber ma dziesięciokrotnie krótszą długość fali (ok. 1,06 µm) niż laser CO2. Pozwala to uzyskać plamkę o mniejszej średnicy oraz większe skupienie energii niezbędnej do obróbki różnych materiałów.
3. Co można ciąć laserem Fiber?
Lasery typu Fiber są idealnym narzędziem do cięcia metali, takich jak stal nierdzewna, stal węglowa, aluminium i miedź.
4. Czy laser światłowodowy tnie drewno?
Laser światłowodowy ze względu na charakterystykę wiązki laserowej nie jest optymalny do cięcia materiałów niemetalicznych, takich jak drewno, szkło czy plastik.
5. Jakie gazy do lasera Fiber?
Gazy techniczne używane w procesie cięcia laserem światłowodowym to techniczny azot i tlen. W przypadku lasera CO2 jest to natomiast mieszanka różnych gazów pod ciśnieniem, w tym dwutlenku węgla, czystego azotu i helu. Koszty eksploatacyjne generowane przez laser Fiber są więc znacznie niższe.
6. Który jest lepszy, laser światłowodowy czy CO2?
Decyzja, co wybrać – laser światłowodowy czy laser CO2 – zależy od materiału i zastosowania. Laser Fiber w wielu przypadkach jest wydajniejszy i bardziej precyzyjny, ale nie sprawdzi się do cięcia przezroczystych tworzyw sztucznych, celulozy, pleksi itp. W przemyśle metalurgicznym lasery Fiber są zazwyczaj preferowane.
7. W jakich branżach jest wykorzystywany laser Fiber?
Laser Fiber znajduje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, np. w branży metalurgicznej, motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej i elektronicznej. Jest używany do cięcia i obróbki metali oraz produkcji części precyzyjnych.