Cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie to proces pokrywania powierzchni przedmiotów stalowych cienką powłoką cynku, której zadaniem jest zwiększenie odporności na rdzę stalowych elementów. Można wyróżnić dwie technologie cynkowania powszechnie wykorzystywane w przemyśle: cynkowanie galwaniczne i cynkowanie ogniowe. Różnice pomiędzy cynkowaniem ogniowym, a cynkowaniem galwanicznym (elektrolitycznym) są znaczące. Przedmioty cynkowane ogniowo i galwanicznie różnią się właściwościami wynikającymi z przebiegu procesów technologicznych. Metoda ogniowa polega na zanurzeniu przygotowanego do tego procesu wyrobu w rozgrzany do temperatury ok. 450-500 stopni cynk (Zn). Wynikiem takiej kąpieli jest utworzenie grubej warstwy cynku zarówno z zewnątrz, jak i w podpowierzchniowych warstwach wyrobu. Cynkowanie galwaniczne polega na chemicznym osadzaniu się cynku na przedmiot z odpowiednio przygotowanej kąpieli z roztworów zawierających cynk.

Na czym polega cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie galwaniczne charakteryzuje zastosowanie procesu elektrolizy. W tym przypadku źródłem niezbędnego napięcia jest prąd elektryczny. Powierzchnia cynkowanego metalu musi być dokładnie odtłuszczana, a następnie poddawana trawieniu, dzięki czemu dochodzi do usunięcia korozji. Tak przygotowany materiał jest cynkowany. Opcjonalnie, istnieje możliwość zabarwienia powłoki. Dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi cynkowanie na czarno. Czarny ocynk jest stosowany głównie w przypadku elementów wyposażenia wnętrz czy przęsłach ogrodzeniowych. Możliwe są również pasywacje żółta i oliwkowa. Przedmioty cynkowane galwanicznie (elektrolitycznie) charakteryzują się gładką jednolitą, ale przy tym bardzo cieniutką powłoką cynkową. Warstwa cynku galwanicznego jest niestety dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne jak w przypadku wyrobów ocynkowanych ogniowo. Jednakże na powierzchni elementów cynkowanych galwanicznie nie pojawiają się nieestetyczne nierówności. Dzięki temu pokrycie ich lakierem lub farbą nie powoduje trudności, a efekt finalny jest wyjątkowo atrakcyjny. Grubość warstwy cynkowej ma wpływ na skuteczność ochrony przez korozją. Im jest ona większa, tym lepsze zabezpieczenie powierzchni gwarantuje.

Pragniemy zachęcić Państwa do skorzystania z usług cynkowania galwanicznego detali o maksymalnych wymiarach 1000×2000 mm:

  • usługi cynkowania galwanicznego w bębnach obrotowych (ocynk drobnych detali)
  • usługi cynkowania galwanicznego w wannach na zawieszkach (ocynk konstrukcji i dużych detali)

Pragniemy zachęcić Państwa do skorzystania z usług cynkowania galwanicznego detali o maksymalnych wymiarach 1000×2000 mm.